Plan polowań zbiorowych Koła Łowieckiego nr 23 „Omyk” w Turostówku w sezonie 2024/2025

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności oraz zgodnie z naszą deklaracją, że będziemy dodatkowo informować o polowaniach na stronie Koła, poniżej zamieszczamy odpowiednie informacje, licząc, że nie będą one blokowane.

Zgodnie z art. 42ab Ustawy Prawo Łowieckie, nasze Koło poinformowało z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem Wójta Gminy Kiszkowo oraz Burmistrza Pobiedzisk o planowanych terminach, miejscach, godzinach rozpoczęcia i zakończenia polowań zbiorowych.

Przeczytaj treść Art. 42ab Ustawy Prawo Łowieckie
  1. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego przekazuje – co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia polowania zbiorowego – wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) oraz nadleśniczym Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, właściwym ze względu na miejsce wykonywania polowania, informację w postaci papierowej lub elektronicznej o planowanym terminie, w tym godzinie rozpoczęcia i zakończenia, oraz miejscu tego polowania.
  2. Termin rozpoczęcia i zakończenia oraz miejsce polowania zbiorowego są podawane do publicznej wiadomości przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), nie później niż w terminie 5 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie oraz przez obwieszczenie i na stronie internetowej urzędu gminy.
  3. Właściciel, posiadacz lub zarządca gruntu, w terminie nie krótszym niż 3 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia polowania zbiorowego, może zgłosić sprzeciw wraz z uzasadnieniem do właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Sprzeciw może dotyczyć polowania organizowanego w terminie wskazanym zgodnie z ust. 2. W sprzeciwie właściciel, posiadacz lub zarządca gruntu powinien wskazać nieruchomość przez podanie dokładnego adresu, a w przypadku gdyby takiego adresu nie było – numeru działki ewidencyjnej i obrębu.
  4. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) zawiadamia niezwłocznie dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego o wniesionym przez właściciela, posiadacza albo zarządcę gruntu sprzeciwie do organizowanego polowania zbiorowego, przekazując mu ten sprzeciw wraz z uzasadnieniem.
  5. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego przy organizacji polowania zbiorowego uwzględnia sprzeciw, gdy wykonywanie polowania będzie zagrażało bezpieczeństwu lub życiu ludzi.
  6. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest przed planowanym terminem rozpoczęcia polowania zbiorowego oznakować obszar tego polowania tablicami ostrzegawczymi.
  7. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, wzór tablicy ostrzegawczej, o której mowa w ust. 6, w tym jej rozmiar, kształt, kolor i wielkość napisu, oraz sposób i miejsce rozmieszczenia tablic ostrzegawczych, kierując się potrzebą zapewnienia informacji o terminie i miejscu wykonywania polowania zbiorowego, widoczności i czytelności tablicy oraz bezpieczeństwa osób przebywających na obszarze wykonywania polowania zbiorowego.

Lp.Data polowaniaGodzinyMiejsce
119 października 20248:00-15:00Obwód 159 i 182
221 grudnia 20248:00-15:00Obwód 159 i 182

Dodatkowo, jeśli będziemy planować polowanie w kompleksach leśnych, co najmniej 3 dni przed jego terminem udostępnimy szczegółowe informacje na temat tych miejsc. Wynika to z warunków pogodowych, obecności zwierzyny i innych czynników wpływających na wybór miejsc. Pozostałe „pędzenia” przeprowadzamy na gruntach polnych, gdzie każdorazowo informujemy właściciela lub dzierżawcę.

Przypominamy, że każde miejsce polowania zbiorowego zostanie odpowiednio oznaczone tablicami, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt.

Przeczytaj więcej o tablicach ostrzegających o polowaniu zbiorowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 3 października 2018 r.
w sprawie tablicy ostrzegawczej o polowaniu zbiorowym
Na podstawie art. 42ab ust. 7 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2017 r. poz. 1295 oraz z 2018 r. poz. 50, 650, 651 i 1507) zarządza się, co następuje:

§  1. 


Rozporządzenie określa:
1) wzór tablicy ostrzegawczej o polowaniu zbiorowym;
2) sposób i miejsce rozmieszenia tablic ostrzegawczych o polowaniu zbiorowym.

§  2. 

Ustala się wzór tablicy ostrzegawczej o polowaniu zbiorowym, zwanej dalej „tablicą”, stanowiący załącznik do rozporządzenia.

§  3. 

1. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego rozmieszcza tablice w odległości nie mniejszej niż 200 m i nie większej niż 1000 m od granicy obszaru polowania zbiorowego, na którym odbywają się pędzenia, w miejscach uzasadnionych koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa osób postronnych, w szczególności na parkingach leśnych, szlakach turystycznych lub w miejscach zebrań publicznych.
2. Jeżeli granica obszaru polowania zbiorowego, na którym odbywa się pędzenie, pokrywa się z granicą obwodu łowieckiego, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego rozmieszcza tablice na tej granicy.
3. Jeżeli granica obszaru polowania zbiorowego, na którym odbywa się pędzenie, znajduje się w odległości mniejszej niż 200 m od granicy obwodu łowieckiego, dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego rozmieszcza tablice na granicy obwodu łowieckiego.
4. Tablic nie rozmieszcza się w miejscach niezapewniających dostatecznej widoczności, w szczególności w obniżeniach terenu, miejscach zasłoniętych lub na tle w kolorze tablicy.

§  4. 

Tablicę mocuje się tak, aby jej środek był usytułowany na wysokości 160 cm od poziomu gruntu, w sposób utrudniający jej zdjęcie przez osoby postronne.

§  5. 

1. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego rozmieszcza tablice nie wcześniej niż 24 godziny przed rozpoczęciem polowania zbiorowego.
2. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego zdejmuje tablice niezwłocznie, nie później niż przed upływem 24 godzin od zakończenia polowania zbiorowego.

§  6. 

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 5 dni od dnia ogłoszenia.