Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?

Niestety również w naszych obwodach borykamy się z problemem „dzikich” wysypisk śmieci. Podczas objazdu terenu naliczyliśmy ich kilkanaście. Oznaczyliśmy ich miejsca oraz zrobiliśmy zdjęcia. Miejsca te nie tylko psują estetykę, ale także zagrażają środowisku oraz zdrowiu ludzi i zwierząt. 

Każde dzikie wysypisko śmieci, w zależności od położenia, zostanie zgłoszone do urzędu w Kiszkowie lub Pobiedziskach oraz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i Inspekcji Ochrony Środowiska.

Z pozytywnych informacji, jakie otrzymaliśmy wynika, że w kilku przypadkach zostały już zidentyfikowane osoby, które nielegalnie wyrzucały śmieci, jak choćby przy drodze z miejscowości Głębokie do Skrzetuszewa. W innych miejscach są montowane fotorejestratory.

Na policję wpływają też zgłoszenia podejrzanych samochodów i numerów rejestracyjnych.

W ciągu najbliższych dni postaramy się wspólnie zadziałać. Zgłosić je do odpowiednich organów oraz poinformować właścicieli lub dzierżawców tych nieruchomości.

Każda osoba, która zauważyła przypadki nielegalnego postępowania z odpadami lub środowiskiem, powinna jak najszybciej zgłosić ten fakt na policji, np. przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie dzikie wysypiska są także osobną kategorią informowaniu o zdarzeniach. 

Innym sposobem jest poinformowanie Inspekcji Ochrony Środowiska. Można to zrobić np. tutaj, poprzez specjalny interaktywny formularz, który ułatwia zgłoszenie nielegalnego składowiska śmieci w znanej nam okolicy.

Wystarczy wskazać lokalizację danego miejsca i dodać krótki opis danego zgłoszenie (ewentualnie zamieszczając do niego zdjęcie). Zgłoszenia można dokonać również w sposób anonimowy