O NAS

Myśliwi

O żywotności, sile i wartości każdej organizacji stanowią tworzący ją ludzie, decydujący o wszystkich aspektach jej działalności, sukcesach i porażkach. Nasze Koło miało i nadal ma szczęście do etycznych myśliwych, wspaniałych organizatorów i dobrych gospodarzy. Dzięki nim koło pokonywało zakręty losu i trwa.

Dekret o Prawie Łowieckim z 29.10.1952 roku znosił tradycyjne powiązanie prawa do polowania z własnością gruntu. Akty wykonawcze do wzmiankowanego dekretu mówiły o zasadach tworzenia obwodów łowieckich na terenie kraju, które zaczęły powstawać od roku 1954. W tych warunkach w wielu kołach dokonano ich podziału, aby stworzyć możliwość wydzierżawienia nowych, większych terenów do prowadzenia gospodarki łowieckiej.

Koło Łowieckie 166 (później 23 „OMYK”) utworzone zostało w maju 1955 roku przez kilku myśliwych – byłych członków koła 109.

Inicjatywa założenia koła łowieckiego powzięta została przez grupę myśliwych, w skład której weszli: Czesław Ciesielski, Kazimierz Kurzawski, Michał Maciejewski, Michał Świergiel, Krystyna Trawińska, Henryk Zaworski, Jan Żebrowski, Mikołaj Potapczuk, Henryk Kołodziejczyk, Arnold Wielbacki.

Myśliwi

Koło posiadało obwód przy Kiszkowie, w okolicach Dąbrówki Kościelnej oraz teren położony obok drogi nazywanej „betonką”. Przez połączenie tych terenów ustanowiono obwód 28 (obecnie 159).

Z uwagi na powstanie wolnych terenów łowieckich w rejonie Pobiedzisk utworzony został obwód 47 (obecnie 182), który przydzielono do naszego koła.

Aktualnie, po wielu przekształceniach, koło dzierżawi dwa obwody o numerach 159 i 182, prowadząc na nich gospodarkę łowiecką.

Zarząd Koła

Prezes – Jacek Mierzejewski
Łowczy – Walenty Kaźmierczak
Skarbnik – Ryszard Rakowski
Sekretarz – Krzysztof Wiśniewski

Kronika

Domek myśliwski

Dzięki zgromadzonym środkom finansowym, w latach 2012-2013 przeprowadzono remont domku myśliwskiego, który jeszcze bardziej podkreślił jego myśliwski charakter.

Domek myśliwski
Sala kominkowa
Sala kominkowa

Domek myśliwski oraz jego otoczenie są naszą prawdziwą dumą.

Sala kominkowa
Sala kominkowa
Pokój
Pokój

Koło dysponuję magazynem w którym przechowywane są karma oraz urządzenia łowieckie.

Magazyn

Galeria

Dowiedz się więcej jak prowadzimy współczesną gospodarkę łowiecką klikając w zakładkę >> ŁOWIECTWO <<

Dowiedz się więcej o tym jak pomagamy zwierzynie oraz chronimy środowisko klikając w poniższe wpisy:

  • Ogradzamy pola i dyżurujemy przy uprawach aby odstraszyć zwierzynę i uniknąć szkód łowieckich
    Sezon łowiecki dobiega praktycznie do końca. Zgodnie z kalendarzem polowań nie możemy już polować na sarny, łanie jelenia i daniela, które obecnie bardzo licznie wychodzą na pola w poszukiwaniu łatwego żeru. Jedynym sposobem jest...
  • Myśliwska Paczka dla potrzebujących
    Jak co roku, wsparliśmy potrzebujących mieszkańców w naszych obwodach organizując „Myśliwską Paczkę”. To piękna tradycja, która nie tylko buduje więzi między nami ale przede wszystkim przynosi wsparcie i ulgę tym, którzy napotykają na trudności....
  • Sadzimy las
    Tegoroczna majówka to także sadzenie lasu. Koledze Łowczemu udało załatwić się kilkaset sadzonek sosny. Nie trzeba było nas namawiać, od razu przystąpiliśmy do sadzenia, a przy okazji zbierając śmieci.
  • Co to są poletka łowieckie? Do czego służą? Sadzimy topinambur.
    Poletka łowieckie to miejsca służące do produkcji karmy dla dzikich zwierząt lub zatrzymania zwierząt z dala od upraw rolnych. Poletka są umiejscowione najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie lasu lub na jego wyodrębnionym obszarze. Obsiewamy je...
  • Czym są lizawki? Do czego służą?
    Najczęściej to drewniane słupki z kostką soli, którą umieszczamy na wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków pod wpływem wilgoci rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Lizawki solne to źródło mikroelementów koniecznych dla...
  • Kiedy dokarmiamy zwierzynę?
    Jest wiele nieporozumień, kiedy w zimie, idąc na spacer lasem czy polem widzimy pusty paśnik. Nasuwa się opinia, że myśliwi czy leśnicy nie zadbali o zwierzynę. Sytuacja wygląda zgoła inaczej. Zwierzynę należy bowiem dokarmiać...
  • Zakupiliśmy i zamontowaliśmy kolejne podsypy dla bażantów i kuropatw
    Nasze koło zakupiło i zamontowało kolejne 10 podsypów. Dzięki temu ptactwu łatwiej będzie przetrwać zimie oraz wyprowadzić młode, a przez to zwiększyć i odbudować populację.
  • Chronimy uprawy przed zniszczeniem przez zwierzynę grubą (dziki, jelenie, daniele, sarny)
    Ściśle współpracujemy z rolnikami i gospodarzami.  Dyżurujemy przy polach. Montujemy odstraszacze hukowe. Rozciągamy pastuchy elektryczne. Przepłaszamy zwierzynę. Wykładamy karmę w lesie, remizach śródpolnych, podsypach aby w jak największym stopniu odciągnąć zwierzynę od upraw i...
  • Pomagamy zwierzynie tworząc i dbając o remizy śródpolne…
    Dzięki temu zwierzyna ma dodatkowe miejsca schronienia oraz żerowania.
  • Pomagamy zwierzynie grubej…
    Budujemy lizawki i umieszczamy w nich sól wraz z potrzebnymi do rozwoju zwierząt mikroelementami. Mamy również przygotowane paśniki, w których umieszczamy siano i paszę jeżeli wymagają tego warunki w ziemie.
  • Pomagamy zwierzynie drobnej…
    Przede wszystkim pomagamy zwiększyć ilość zwierzyny drobnej (bażantów, kuropatw, zajęcy, dzikich królików) – poprzez ograniczenie ilość drapieżników w szczególności lisów, jenotów, kun.
  • Pomagamy bażantom i kuropatwom…
    Budujemy podsypy w których wysypujemy mieszanki zbóż. Dzięki temu ptactwu łatwiej jest przetrwać zimie oraz wyprowadzić młode, a przez to zwiększyć i odbudować populację.