Co to są poletka łowieckie? Do czego służą? Sadzimy topinambur.

Poletka łowieckie to miejsca służące do produkcji karmy dla dzikich zwierząt lub zatrzymania zwierząt z dala od upraw rolnych. Poletka są umiejscowione najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie lasu lub na jego wyodrębnionym obszarze.

Obsiewamy je roślinami, którymi następnie żywią się zwierzęta. Siejemy tam takie rośliny, które są bardzo atrakcyjne dla zwierząt. Najczęściej są to: topinambur, owies, łubin, kukurydza czy gryka. Dzięki takim poletkom możliwa jest realna pomoc zwierzętom w przeżyciu okresów nieurodzaju oraz ochrona upraw rolnych.

Czy na poletka łowieckich można polować?

Nie – jest to surowo zabronione. To miejsca, które służą dokarmianiu zwierząt oraz produkcji karmy.

Jakie są rodzaje poletek łowieckich?

Poletka dzielimy z uwagi na ich przeznaczenie. Najczęściej spotykane to takie, które służą do produkcji karmy dla dzikich zwierząt, która w okresie jej niedostatku (zima) jest wykładana w miejscach dokarmiania, aby ułatwić przeżycie zwierzętom.

Drugim, najczęstszym rodzajem poletek to takie, które służą do zatrzymania dzikich zwierząt z dala od upraw rolnych. Nazywane są pasami zaporowymi. To stosunkowo wąskie pasy ziemi na której rozsypuje się lub uprawia atrakcyjną karmę. Dzięki temu ogranicza się szkody łowieckie w uprawach rolnych, ale również można ochronić zwierzęta utrzymując je z dala od dróg czy torów kolejowych, które stanowią dla nich duże niebezpieczeństwo.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć, na których koledzy myśliwi sadzą topinambur. Jest to bardzo atrakcyjna dla zwierząt roślinna. Co istotne, zarówno bulwy, jak i zielona część nadziemna topinamburu nadają się doskonale na pożywienie dla wielu gatunków dzikich zwierząt.