Myśliwi
O żywotności, sile i wartości każdej organizacji stanowią tworzący ją ludzie, decydujący o wszystkich aspektach jej działalności, sukcesach i porażkach. Nasze Koło miało i nadal ma szczęście do etycznych myśliwych, wspaniałych organizatorów i dobrych gospodarzy. Dzięki nim koło pokonywało zakręty losu i trwa.
Dekret o Prawie Łowieckim z 29.10.1952 roku znosił tradycyjne powiązanie prawa do polowania z własnością gruntu. Akty wykonawcze do wzmiankowanego dekretu mówiły o zasadach tworzenia obwodów łowieckich na terenie kraju, które zaczęły powstawać od roku 1954. W tych warunkach w wielu kołach dokonano ich podziału, aby stworzyć możliwość wydzierżawienia nowych, większych terenów do prowadzenia gospodarki łowieckiej.
Koło Łowieckie 166 (później 23 „OMYK”) utworzone zostało w maju 1955 roku przez kilku myśliwych – byłych członków koła 109.
Inicjatywa założenia koła łowieckiego powzięta została przez grupę myśliwych, w skład której weszli: Czesław Ciesielski, Kazimierz Kurzawski, Michał Maciejewski, Michał Świergiel, Krystyna Trawińska, Henryk Zaworski, Jan Żebrowski, Mikołaj Potapczuk, Henryk Kołodziejczyk, Arnold Wielbacki.
Koło posiadało obwód przy Kiszkowie, w okolicach Dąbrówki Kościelnej oraz teren położony obok drogi nazywanej „betonką”. Przez połączenie tych terenów ustanowiono obwód 28 (obecnie 159).
Z uwagi na powstanie wolnych terenów łowieckich w rejonie Pobiedzisk utworzony został obwód 47 (obecnie 182), który przydzielono do naszego koła.
Aktualnie, po wielu przekształceniach, koło dzierżawi dwa obwody o numerach 159 i 182, prowadząc na nich gospodarkę łowiecką.
Zarząd Koła
Prezes – Jacek Mierzejewski
Łowczy – Walenty Kaźmierczak
Skarbnik – Ryszard Rakowski
Sekretarz – Krzysztof Wiśniewski
Kronika
Domek myśliwski
Dzięki zgromadzonym środkom finansowym, w latach 2012-2013 przeprowadzono remont domku myśliwskiego, który jeszcze bardziej podkreślił jego myśliwski charakter.
Domek myśliwski oraz jego otoczenie są naszą prawdziwą dumą.
Koło dysponuję magazynem w którym przechowywane są karma oraz urządzenia łowieckie.
Galeria
Dowiedz się więcej jak prowadzimy współczesną gospodarkę łowiecką klikając w zakładkę >> ŁOWIECTWO <<
Dowiedz się więcej o tym jak pomagamy zwierzynie oraz chronimy środowisko klikając w poniższe wpisy:
- Myśliwska paczka 2024Jak co roku, myśliwi z naszego koła poprosili przedstawiciela Opieki Społecznej w Gminie Kiszkowo o wskazanie potrzebującej rodziny. Następnie skontaktowaliśmy się z wybraną rodziną, pytając, czego najbardziej potrzebuje. Przygotowaliśmy łącznie pięć dużych paczek z...
- Ogradzamy pola i dyżurujemy przy uprawach aby odstraszyć zwierzynę i uniknąć szkód łowieckichSezon łowiecki dobiega praktycznie do końca. Zgodnie z kalendarzem polowań nie możemy już polować na sarny, łanie jelenia i daniela, które obecnie bardzo licznie wychodzą na pola w poszukiwaniu łatwego żeru. Jedynym sposobem jest...
- Myśliwska Paczka dla potrzebującychJak co roku, wsparliśmy potrzebujących mieszkańców w naszych obwodach organizując „Myśliwską Paczkę”. To piękna tradycja, która nie tylko buduje więzi między nami ale przede wszystkim przynosi wsparcie i ulgę tym, którzy napotykają na trudności....
- Sadzimy lasTegoroczna majówka to także sadzenie lasu. Koledze Łowczemu udało załatwić się kilkaset sadzonek sosny. Nie trzeba było nas namawiać, od razu przystąpiliśmy do sadzenia, a przy okazji zbierając śmieci.
- Co to są poletka łowieckie? Do czego służą? Sadzimy topinambur.Poletka łowieckie to miejsca służące do produkcji karmy dla dzikich zwierząt lub zatrzymania zwierząt z dala od upraw rolnych. Poletka są umiejscowione najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie lasu lub na jego wyodrębnionym obszarze. Obsiewamy je...
- Czym są lizawki? Do czego służą?Najczęściej to drewniane słupki z kostką soli, którą umieszczamy na wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków pod wpływem wilgoci rozpuszcza się i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Lizawki solne to źródło mikroelementów koniecznych dla...
- Kiedy dokarmiamy zwierzynę?Jest wiele nieporozumień, kiedy w zimie, idąc na spacer lasem czy polem widzimy pusty paśnik. Nasuwa się opinia, że myśliwi czy leśnicy nie zadbali o zwierzynę. Sytuacja wygląda zgoła inaczej. Zwierzynę należy bowiem dokarmiać...
- Zakupiliśmy i zamontowaliśmy kolejne podsypy dla bażantów i kuropatwNasze koło zakupiło i zamontowało kolejne 10 podsypów. Dzięki temu ptactwu łatwiej będzie przetrwać zimie oraz wyprowadzić młode, a przez to zwiększyć i odbudować populację.
- Chronimy uprawy przed zniszczeniem przez zwierzynę grubą (dziki, jelenie, daniele, sarny)Ściśle współpracujemy z rolnikami i gospodarzami. Dyżurujemy przy polach. Montujemy odstraszacze hukowe. Rozciągamy pastuchy elektryczne. Przepłaszamy zwierzynę. Wykładamy karmę w lesie, remizach śródpolnych, podsypach aby w jak największym stopniu odciągnąć zwierzynę od upraw i...
- Pomagamy zwierzynie tworząc i dbając o remizy śródpolne…Dzięki temu zwierzyna ma dodatkowe miejsca schronienia oraz żerowania.
- Pomagamy zwierzynie grubej…Budujemy lizawki i umieszczamy w nich sól wraz z potrzebnymi do rozwoju zwierząt mikroelementami. Mamy również przygotowane paśniki, w których umieszczamy siano i paszę jeżeli wymagają tego warunki w ziemie.
- Pomagamy zwierzynie drobnej…Przede wszystkim pomagamy zwiększyć ilość zwierzyny drobnej (bażantów, kuropatw, zajęcy, dzikich królików) – poprzez ograniczenie ilość drapieżników w szczególności lisów, jenotów, kun.
- Pomagamy bażantom i kuropatwom…Budujemy podsypy w których wysypujemy mieszanki zbóż. Dzięki temu ptactwu łatwiej jest przetrwać zimie oraz wyprowadzić młode, a przez to zwiększyć i odbudować populację.