Relacja z Polowania Hubertowskiego 2022 r.

W polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją to przeprowadzenia Polowania Hubertowskiego czyli polowania zbiorowego o charakterze bardzo uroczystym z zachowaniem wszystkich ceremoniałów.

W tym roku Polowanie Hubertowskie w naszym Kole odbyło się 22 października 2022 roku. Prowadzącym polowanie był Łowczy – Walenty Kaźmierczak, który przywitał gości, nagankę i myśliwych. W prowadzeniu polowania pomagali Koledzy: Wojciech Wąsik i Roman Olszewski.

Po odprawie i rozlosowaniu stanowisk udaliśmy się w łowisko. Pierwsze pędzenie przeprowadziliśmy „na Głębokim” w obwodzie 182. Choć pogoda nie rozpieszczała, było chłodno i mgliście, to zaraz na początku miotu usłyszeliśmy strzały, które wszystkich rozgrzały. Jak się później okazało strzelał Kolega Michał Drążek, który upolował sarnę – kozę. Chwilę później strzelał gość – Bartosz Krąkowski, który upolował łanię jelenia.

Drugi miot przeprowadziliśmy w obwodzie 159 obstawiając pole kukurydzy. Tym razem niestety bez rezultatu.

Podczas polowania, w obu miotach bardzo ciężko pracowała naganka z podkładaczem – Tomkiem Kusym i Jego psami, którym tu składamy serdeczne podziękowania.

W polowaniu wzięło udział 36 myśliwych, 2 naganiaczy, 1 podkładacz i 4 psy.

Na koniec polowania, na pokocie ułożyliśmy łanię i kozę. Królem polowania została Kolega Bartosz Krąkowski, który z rąk Łowczego otrzymał pamiątkowy medal.

Łowczy – Walenty Kaźmierczak podziękowała wszystkim uczestnikom polowania, złożył życzenia oraz tradycyjnie zaprosił wszystkich na „ostatni miot” czyli poczęstunek w naszym domku myśliwskim.

W trakcie biesiady mogliśmy skosztować między innymi grochówki, kiełbasy z dziczyzny, którą przygotował nasz stażysta – Piotr Sołtysiak, bigosu oraz pieczonego dzika i ciast. Dzika – fachową ręką – porcjował Robert Kuc.

Wszystkim gościom, myśliwym, stażyście oraz nagance serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w polowaniu i stworzenie fantastycznej atmosfery.

Darz Bór