IGO – Lista gatunków obcych, na które możemy polować
Z dniem 18.12.2021 r. w związku z wejściem w życie ustawy o gatunkach obcych, zmieniają się również przepisy Prawa łowieckiego. Odtąd ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych polega również na eliminowaniu ze środowiska w drodze polowań ptaków i ssaków należących do inwazyjnych gatunków obcych (IGO).
Znowelizowany w związku z powyższym art. 42 ust. 8a Prawa łowieckiego przewiduje, że na podstawie upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego możliwe jest polowanie na ptaki i ssaki, w dowolnej liczbie, należące do inwazyjnych gatunków obcych. Oznacza to, że myśliwy dysponujący „odstrzałem” na jakikolwiek gatunek łowny, od dziś ma prawo polować na wszystkie gatunki inwazyjne i pozyskiwać je w każdej liczbie.
Lista gatunków IGO
- Burunduk
- Koati
- Mangusta złocista
- Mundżak
- Nutria
- Jenoty
- Piżmaki
- Szopy pracze
- Wiewiórczak rdzawobrzuchy
- Wiewiórka czarna
- Wiewiórka szara
- Bizon
- Bóbr kanadyjski
- Jeleń aksis
- Jeleń sika razem
- Jeleń wirginijski
- Maral
- Wapiti
- Gęsiówka egipska
- Ibis czczony
- Majna brunatna
- Sterniczka jamajska
- Wrona orientalna
- Bernikla kanadyjska
Na IGO można polować tylko indywidualnie
IGO nie są zwierzyną łowną, toteż prowadzący polowanie zbiorowe nie może wskazać ich do pozyskania na polowaniu zbiorowym (§ 31 Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania)
Na IGO można polować tylko kulą
Skreślenie IGO z listy zwierząt łownych pociągnęło za sobą usunięcie jelenia sika z kategorii zwierzyny grubej i płowej, piżmaka z kategorii zwierzyny drobnej, a jenota i szopa pracza z kategorii zwierzyny drobnej i drapieżników. Tym samym przestały w stosunku do nich obowiązywać regulacje szczególne dotyczące rodzaju broni i amunicji, zawarte w § 3 ust. 3 – 6 Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania. W efekcie wychodzi na to, że od 1 kwietnia nie można użyć broni gładkolufowej oraz śrutu do polowania na jenoty i szopy pracze, ale i piżmaki (!).
Na byki jelenia sika można polować nie mając uprawnień selekcjonerskich
W myśl art. 42 ust. 3 pkt 1 Prawa łowieckiego uprawnienia podstawowe uprawniają do odstrzału zwierząt łownych, z wyjątkiem samców zwierzyny płowej. Jelenie sika nie są już traktowane jako zwierzyna płowa, a więc mogą na nie polować myśliwi, którzy nie są selekcjonerami. Nie uległ jednak zmianie art. 42d ustawy, który przewiduje, że odstrzał samców łosi, jeleni, danieli, saren i muflonów podlega ocenie co do jego zgodności z zasadami selekcji osobniczej.